Jõutõstmise maailmakarikal jagus medaleid ka eestlastele

Tartus Ülikooli spordihoones peeti IV üliõpilaste maailmakarikavõistlused jõutõstmises. Kohal on 206 sportlast 20 riigi enam kui 70 erinevast kõrgkoolist. Kohal on oli Jõutõstmise maailmaorganisatsiooni juht Gaston Parage, kes kiitis võistluste head ja ladusat korraldust. Tartu võistlused olid ühtlasi üheks tähtsamaks võistluseks enne kui Rahvusvaheline Üliõpilasspordi Liit hakkab korraldama üliõpilaste maailmameistrivõistlusi jõutõstmises. Huvitavaks faktiks on seegi, et Tartus oli  naisi rohkem võistlemas kui mehi – vastavalt naisi 108 ja mehi 98.

Võistlustel osales ka 7 Eesti sportlast – kolm naist ja neli meest. Tallinna Tehnikaülikoolist oli võistlustules neli sportlast, Sisekaitseakadeemiast kaks ja Eesti Kunstiakadeemiast üks sportlane. Koju jäeti kuus medalit – Siim Salin võitis kolm hõbemedalit ning ühe pronksi ja Helena Veelmaa kaela riputati kaks pronksmedalit. Võistluse viis läbi Eesti Jõutõstmise Liit, põhikorraldajaks oli Peep Päll. Tema sõnul jäid võistlusega rahule nii rahvusvahelise liidu esindajad kui ka sportlased ning kohtunikud.

Naiste võistlusel olid edukad meie Sisekaitseakadeemia tudengid. Helena Veelmaa saavutas kehakaalus kuni 72 kg kolmanda koha kokkuvõttes 427,5 (165+92,5+170) kilogrammiga. Kükkis tõstmisel oli ta samuti kolmas ja sai sellega ka pronksmedali kaela. Kahel teisel alal (rinnalt surumine ja jõutõmme) oli ta neljas. Helena tulemus kükkimises on ka Eesti absoluutne rekord klassikalises jõutõstmises (s. ilma lisavarustuseta).Võitis Glasgow Ülikooli tudeng Alice Francis-Freeman 455 kiloga. Kokku osales selles kehakaalus 25 sportlast. Kuni 63kg kehakaalus  oli 19 naise konkurentsis Katri Karindi 300 kiloga üheteistkümnes. Võitis Ohio Ülikooli tudeng Christiane Hazzard 420 kiloga. Kuni 52 kiloste naiste hulgas sai Liisa Peri Eesti Kunstiakadeemiast seitsmenda koha265 (90+57,5+117,5) kilogrammiga, kusjuures lamades surumises oli ta viies.38 kõrgkooli konkurentsis oli naistest Sisekaitseakadeemia kahekümnes, parim oli Ohio Ülikool USA-st.

Meestest oli Erte Kristo (TalTech) kehakaalus kuni 83 kg meeste hulgas kogusummaga 537,5kg 15. Võitis 17 mehe konkurentsis Mikita Stsepaniuk Bresti Riiklikust Tehnikaülikoolist (Valgevene)717,5 kilogrammiga. Kehakaalus kuni 93 kg olid meilt väljas Tallinna Tehnikaülikooli jõutõstjad Kert Pääbo ja Agris Reppo. Kokku osales selles kaalus 27 sportlast. Kuigi Kerdil kolmandad katsed ebaõnnestusid oli ta 630 (235+137,5+257,5) kiloga 13. Agrisel õnnestus üheksast katsest vaid kolm ja nii tuli leppida 595 (200+145+250) kilose kogusumma ja 22. kohaga. Võitis selles kehakaalus Alekasndr Usynin Peterburi Elektrotehnika Instituudist (Venemaa) 760 kilogrammiga.

Meie suurim medalilootus Siim Salin Tallinna tehnikaülikoolist võistles kuni 105 kiloste meeste hulgas, kus kokku oli osalejaid 20. Siim meie lootusi ei petnud. Esimesel alal kükkis tuli esimene hõbemedal 275 kilogrammiga. Ungarlane David Kulcar sai kirja 5 kilogrammi enam, kuid poolakas Marcin Bogacki jäi Siimule alla 10 kilogrammiga. Lamades surumises tuli 172,5 kilogrammiga kolmas koht, omaette klassist oli ungarlane, kes suruses üles 205kg.. Ka jõutõmbe võitis ungarlane 325 kilogrammiga. Siim võti siingi hõbemedali 310 kilogrammiga, sest kolmandal katsel jäi tal 325 kilogrammine kang üles võtmata. Kolme tõste kogusummas Siim Salinile kindel hõbemedal tulemusega 760 (275+175+310) kilogrammi. Kulla võitis David Kulcar Debreceni Ülikoolist 810 kilogrammiga ja pronksi Marcin Bogacki Militaartehnoloogia Ülikoolist 725 kilogrammiga.

Kokkuvõttes oli Tallinna Tehnikaülikool meeste arvestuses 44 ülikooli hulgas 14.

Alates 2022. aastast toimuvad juba üliõpilaste maailmameistrivõistlused jõutõstmises. Esimene MM toimub Venemaal, kuid ei ole välistatud, et II jõutõstmise üliõpilaste maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. a Tartus.