20. septembril tähistati Rahvusvahelist Üliõpilasspordi Päeva – IDUS

20. septembril tähistati Rahvusvahelist Üliõpilasspordi Päeva – IDUS

20. septembril tähistati üle maailmselt viiendat korda Rahvusvahelist Üliõpilasspordi Päeva – IDUS. Seoses sellega kutsus Rahvusvaheline Üliõpilasspordi Föderatsioon (FISU) oma liikmeid ja mõttekaaslasi üle maailma teadvustama spordi olulisust tudengkonna seas. Eestis koordineeris Rahvusvahelise Üliõpilaspäevaga seotud tegevusi Eesti Akadeemiline Spordiliit koostöös oma liikmeskoolide ning nende spordiklubidega Seekord tähistati IDUS päeva 4-s erinevas linnas (Tallinn, Tartu, Pärnu ja Viljandi) ning kaasa lõid 14 erinevat kõrgkooli. Tartus olid kaasatud kuus erinevat kõrgkooli  (Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, Tartu Tervishoiu Kõrgkool, Kaitseväe Akadeemia, Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Lennuakadeemia). Tallinnas võttis pidustustest osa 6 kõrgkooli ( Sisekaitseakadeemia, Tallinna Tehnikakõrgkool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Estonian Business School, Eesti Kunstiakadeemia). Lisaks võtsid osa veel Tartu Ülikooli Pärnu Kolledž ja Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia. Vaatamata keerulisele ajale koroonaviiruse tõttu, oldi siis väga aktiivsed ja üle Eesti osales IDUS programmis ligi 2000 inimest. Kuna 20. september oli sellel aastal pühapäeval, siis IDUS päeva tähistati nädalapäevad enne ja peale õiget kuupäeva.

IDUS päev Tartus

Tartu toimusid kõik tegevused 21. septembril. Esimesena avas tudengitele uksed Tartu Ülikooli spordihoone, kus tudengid said kergejõustikuhalli ja jõusaali kasutada juba kella 7:00st hommikul.
Alates lõunast said kehakultuuriteaduskonna tudengid osa võtta erinevatest üritustest (rattatrall, toitumisloeng, poksitreening jm). Tudengitel oli võimalus terve päeva vältel osaleda erinevates rühmatreeningutes. Lisaks korraldas TÜ Spordiesindus ka kõrgkoolidevahelise teatejooksu, mis viidi läbi kergejõustikustaadionil. Teatejooks algas ühise soojendusega ning aladeks olid ümber pulga keerutamine, seejärel tõkete ülalt-alt läbimine, kotijooks, võrkpalli kõksimine ning lestajooks. Tegemist oli väga meeleoluka teatevõistlusega, kus sai erinevaid oskuseid proovile panna.

Tartu Ülikooli Spordihoones toimus ka „miniYliPall IDUS päeva eri“, kus ligi 200 osaleja võtsid mõõtu nii 3×3 korvpallis ja pimevõrkpallis. Esindatud olid kõik Tartu koolid, lisaks olid Tallinnast kohale tulnud ka Sisakaitseakadeemia ja TalTech võistkonnad ning üks pimevõrkpalli võistkond Pärnust (TÜ Pärnu kolledž). Mõlema ala esikolmiku moodustasid Tartu Ülikool tudengid, Maaülikooli tudengid ja Tartu Ülikooli töötajad.

Eesti Maaülikooli Spordihoones said tudengid tasuta osaleda erinevates rühmatreeningutes. Lisaks korraldas EMÜ Spordiklubi IDUS päeva raames Eesti Maaülikooli meistrivõistlused Tornijooksus, kus joosti võidu 16ndale korrusele. Seekord oli palju osalejaid ka välistudengite hulgast. Suurim üritus toimus EMÜ Spordihoone ees, kus peeti maha „Puurijalka“ võistlus. Kokku osales kaheksa tiimi, mängud olid pingelised ja huvitavad ning publik elas väga kõvasti kaasa. Võitjaks osutus võistkond The Helm, mis koosnes Tartu Ülikooli noormeestest.

Tartu Tervishoiu Kõrgkool tähistas taas IDUS päeva ning 8 septembril toimunud Füsioterapeutide päeva üritusega. Võisteldi erinevatel võistlusaladel, kus testiti oma teadmisi, vastupidavust ja osavust, prooviti uusi spordialasid ja tegevusi, kasutati mittetraditsioonilisel viisil erinevaid meditsiinivaldkonnas kasutatavaid vahendeid.

Kaitseväe Akadeemia kadetid kutsusid linnarahvast ennast proovile panema nende korraldatud põneval takistusrajal  ja sellega kaasnenud kõrvaltegevustel. Takistusrada koosnes nii roomamisest, kui ka “kõrgustes” olemisest, sai loopida nuga, panna kokku kaardipuslet ning ronida üle takistuste.

Kõrgem Kunstikool Pallas ja Eesti Lennuakadeemia korraldasid seekord ühisürituse Lucky Loores, kus kaks kooli võtsid omavahel mõõtu pokkeris, noolemängus, piljardis ja ralliauto simulaatoris. Võistluste üldvõitjaks tuli Eesti Lennuakadeemia.

Samuti toimusid samal ajal ka Tartu Tudengipäevad, kus korraldajad olid enda programmi pannud väga palju põnevaid ja aktiivseid üritusi.

IDUS päev Tallinnas

IDUS päeva tähistamine algas esimesena just Tallinnas kui Tallinna Tervishoiu Kõrgkool korraldas IDUS päeva raames sammulugemisvõistluse. Samme loeti kolmel päeval 17-19.09 ning võitja kuulutati välja 20. septembril. Võistlus oli tasavägine ning mitmed üliõpilased tagasisidestasid üritust kui lisamotivatsiooni kodust välja minna. Esimene koht  tegi kolme päevaga 141 157 sammu, mis on väga tugev tulemus. Teise ja kolmanda koha tulemused olid järgnevalt 104 925 sammu ja 102 036 sammu. Kokku osales ligi 200 inimest.

Sisekaitseakadeemia korraldas oma spordipäeva 18. septembril ning see jätkus 21. septembril. Võistlused ei toimunud vaid Tallinnas vaid ka Väike-Maarja ja Paikuse õppehoonetes. Lisaks üldisele kavale (legendaarne virgutusvõimlemine, minivõistlused, jooks Pirita terviserajal, plangu hoidmine, indiaca, saalihoki) oli kadettidel võimalus osaleda Pirita MyFitness treeningul, kuulata füsioterapeut Katre Lust-Mardna loengut teemal “Ergonoomika ja vigastuste riski vähendamine spordis”. Päevad olid väga tihedad ja meeleolukad ning nendest võttis osa umbes 300 aktiivset kadetti.

Estonian Business School korraldas oma IDUS päeva õigel päeval (20.09) kui korraldati tudengitele taaskord lõbusa jalgrattamatka, kui mööda rannikujoont sõideti läbi Tallinna. Terve seikluse vältel oli õnnistatud neid imelise ilmaga, tänu millele avanesid mereäärt sõites imekaunid vaated. Avastati kohti, mis olid ka põlistele Tallinna elanikele kahe silma vahele jäänud. Jalgratta tee kulges mööda rannikut, vahel linnas, vahel asfaldil ning vahel maastikul, mis pani ka kogenuma jalgratturi proovile. Sõit oli ülimalt lõbus ning osa võttis ligi 40 inimest.

Tallinna Tehnikakõrgkool korraldas IDUS päeva puhul traditsioonilise TTK Suure Võidusõidu võistluse. Võistlus toimus Tallinnas FK Keskuses. Üritusest võttis osa 34 tudengit.

TalTechi Spordiklubi eestvedamisel toimus 24. septembril Mustamäe ja Nõmme jooksuradadel teatejooks. Teiste hulgas mõõtsid rada ka TalTechi rektoraadi liikmed, eesotsas üleriigilise Spordinädala patrooni rektor Tiit Landiga. Teatejooksust võttis osa 56 võistkonda, kokku 280 inimest nende hulgas osales ka Eesti Akadeemiline Spordiliit saavutades 43. koha. Kokku pidi iga võistkond läbima poolmaratoni ning  iga liige läbis 4,22 kilomeetri pikkuse raja, mis kulges TalTechi Spordiklubi kõrval asuvast Sütiste parkmetsast Nõmme keskusesse ja mööda Nõmme mäge alla.

Tallinna Ülikool korraldas majasiseselt mitmeid ja väga erinevaid tegemisi. Osavõtt oli seekord pigem tagasihoidlik ning arvati, et see tingituna koroonaviirusest. Populaarseks saab pidada pehmojalgpalli võistlust, mis toimus TLÜ uues spordisaalis.

Eesti Kunstiakadeemia IDUS päev möödus pinksi turniiri raames. Üritus oli meeleolukas ja EKA kooli kohta 20 osalejaga päris rahvarohke.

IDUS päev Pärnus

Tartu Ülikooli Pärnu kolledž korraldas IDUS päeva raames noortekeskuses HUUB spordiviktoriini, kuhu olid oodatud kõik kooli tudengid. Lisaks osales kolledž ühe võistkonnaga „miniYlipallil“ Tartus, kus saavutati 5.-6. koht

IDUS päev Viljandis

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia korraldas IDUS päevale pühendatud prügijooksu (plogging), et anda oma sportlik panus linnakeskkonna puhtamaks muutmisele. Osalejatel oli vahva, kus kotid täitusid kahjuks prügiga üsna kiiresti.

Eesti Akadeemiline Spordiliit tänab kõiki osalejaid ja korraldajaid, kes kõik andsid väga suure panuse IDUS päeva tähistamisele ja üliõpilasspordi edendamisele. Oli väga meeleolukad päevad ja loodame, et järgmisel aastal suudame veel suurema IDUS päeva korraldada.

Suured tänud lähevad ka meie suurepärastele toetajatele: Tartu Linn, Red Bull, AS Salvest, Lange Motokeskus, Tartu Mill, Jägermeister, AS Tridens, Saku Õlleteha.

Vaata ka täpsemat IDUS programmi siit: https://www.facebook.com/events/935382026958072