29. TÜ ja TalTechi kaheksapaatide duell hr Enn Pehki karikale jättis võidu teist aastat järjest Tartusse.

30. septembril 2023 toimus järjekordne Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli vaheline kaheksapaatide duell.

Võistlus toimus 16 korda Tartu Ülikooli (TÜ) ja Eesti Maaülikooli (EMÜ) vahel. Esimest korda ristati aerud 1994. aasta sügisel. Kuna EMÜ-l pole viimastel aastatel võrdväärset paatkonda välja panna olnud, on Tartu Ülikool võistelnud teiste Eesti ülikoolidega. See vastasseis lõppes seisul 10 – 6 Tartu Ülikooli kasuks. Alates 2016. aastast toimub võistlus kahe Eesti suurima ülikooli vahel – Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli vahel. Kahel esimesel aastal saavutasid ülinapi võidu TalTechi sõudjad, kuid kahel järgmisel aastal võitis omakorda TÜ võrdlemisi kindla edumaaga. 2021. aastal võidutsesid jällegi tallinlased ja 2022. aastal tartlased. Enne selle aasta duelli oli seis võrdne 6 – 6.

Tänavusi koosseise võrreldes tundub, et seekord kindel favoriit puudub. Vaatamata sellele, et Tartu Ülikooli kaheksapaat tuli mõni nädal varem Poolas ülikoolide Euroopa Meistrivõistlustel esikohale, on TalTechi paatkond samuti kogenud ja tugev.

Tartu Ülikool – Markus Uibo, Karl August Ruusalepp, Karl Kristofer Orgse, Rasmus Tensing, Martin Rahuoja, Margus Kodasma, Uku Siim Timmusk, Mark Theodor Jalakas ja roolija Martin Siiman.

Tallinna Tehnikaülikool – Rainer Oras, Kermo Randmäe, Hugo Mengel, Karl-Joosep Raudkivi, Kaarel Kiiver, Hannes Lehemets, Ander Koppel, Elar Loot ning roolija Gertrud Tõrra.

Võistluse auhinnaks on ainulaadne rändkarikas, mille annab üle karika annetaja ja võistluse toetaja hr Enn Pehk isiklikult, kes ise omal ajal Eesti sõudekoondisse kuulunud ning on ühtlasi ka TalTechi ja TÜ vilistlane.

Võistluseelse jõepoolte loosimise tulemusena startis TalTechi paatkond TÜ Spordihoone poolsel rajal. Võistlus kulges nii TalTechi kui ka TÜ tiimide vahel kui võrdne võrdsega, seejuures vahetusid korduvalt liidripositsioonid. Kui Tartu Ülikooli kaheksapaat hoidis kontrolli ja väikest eduseisu kuni Valgeveski kurvini, õnnestus Tallinna Tehnikaülikooli kaheksapaadil sisekurvi eelist ära kasutades mõneks ajaks sealt edasi juhtima pääseda. Siiski õnnestus viimasel kilomeetril TÜ paatkonnal taas juhtima asuda ja duell võita. TÜ edu TalTechi ees oli lõpuks üksnes 3,5 sekundit. Pärast seekordset võistlust läks TÜ võitude arvestuses TalTechi ees juhtima 7 – 6. Kokku on aga TÜ sõudjad võitnud nüüd juba 17 korral.

Fotod: Priit Purge