Eesti Akadeemiline Spordiliit


20. septembril tähistati Eestis Rahvusvahelist Üliõpilasspordi Päeva - IDUS (0)

IDUS päev Tartus

 

Eelmise nädala kolmapäeval 20. septembril tähistati ülemaailma teistkordselt Rahvusvahelist Üliõpilasspordi Päeva – IDUS. Seoses Euroopa Spordinädal 2017 avaüritustega Tartus, tähistati IDUS päeva eriti suurejooneliselt just ülikoolilinnas, kus kaasatud olid viis erinevatspordirajatist  (Tartu Ülikooli spordihoone, Eesti Maaülikooli spordihoone, Aura veekeskus, A.Le Coq spordihoone ja Tamme staadion). Kokku osales spordiprogrammis ligi 500 tudengit. IDUS päeva Tartus käis jäädvustamas ka Rahvusvahelise Üliõpilasspordi Föderatsiooniametlik meediapartner EUROSPORT.

Esimesena avas tudengitele uksed Tartu Ülikooli spordihoone, kus tudengid said kergejõustikuhalli ja jõusaali kasutada juba kella 7:00st hommikul. Mahukam programm algas kell 15:00, kui koos avamisega algas ka aeroobikaprogramm, kus võttis osa üle 100 osaleja. Korvpalli vabaviskevõistlusel viskas tulemuse ette BC Tartu Ülikooli korvpallimeeskonna mängija Janar Talts, kes sai 15st vabaviskestsisse 13. Selle tulemuse suutis üle visata alles kõige viimasem osaleja Joosep Russak (EMÜ) tabades 15st viskest 15 ja sai auhinnaks BC Tartu hooajapääsme. Naistearvestuses võitis Liis Kullamaa (EMÜ) tabades 15st viskest 10.
Lisaks toimus vabaviskevõistlus ka FISU, EUSA ja EASLi presidentide vahel. Seekord võitis 10 viset tabanud FISU president Oleg Matytsin, teise koha sai EASLi president Ants Veetõusme ja kolmanda EUSA president Adam Roczek.
Tehnikat sai õppida ka lauatennises, fitnesspoksis, kaljuronimises,  võrk- ja sulgpallis. Kergejõustikuhallis sai osaleda jooksutreeningul Tiidrek Nurmega. Lisaks said huvilised proovida Nike Training Club treeningut, kuhu oli tulnud üle 50ne osaleja.

Eesti Maaülikooli spordihoones oli samuti mahukas programm. Tasuta sai kasutada jõusaali, piljardi ja lauatennise ala. Osaleda rühmatreeningutel ja võistelda „Puurijalkas“ ja orienteerumisvõistlusel.
Kõige rohkem oli osalejaid rühmatreeningutel  ja „Puurijalka“ turniiril (mõlemal umbes 50osalejat). „Puurijalka“ turniirile oli tulnud 8 võistkonda. Kõige rohkem osalejaid oli Kõrgema Sõjakooli poolt. Esimese koha saavutas võistkond Kõrgeim Sõjakool II, kellele finaalis kaotas FC Kuulilennuteetunneliluuk (EMÜ). Kolmada koha sai võistkond Hendrik, alistades alles penaltidega iseloomu näitanud TÜ Psühholoogia rebased.

A.Le Coq spordihoones sai osaleda Sulgpalliklubi Triiton poolt korraldataval sulgpalli treeningul. Treenerite Mart Siliksaare ja Rainer Kaljumäe juhendamisel võttis osa ka igavene tudengisportlane Marti Soosaar. Judo treeninguid juhendasid koondislased Mattias Kuusik ja Juhan Mettis, kes on ka kahekordne universiaadi medalist.

Aura veekeskuses oli kõige populaarsemaks ligi kolmekümne osalejaga hommikune vesiaeroobika. Tundub, et vesiaeroobika oli nii väsitav, sest ujumistreeningule jõudsid ainult üksikud.

Tamme staadonil alustasid programmiga juba kell 9:00 Kõrgema Sõjakooli kadetid, kes kutsusid linnarahvast ennast proovile panema nende korraldatud takistusrajal. Huvilised said tutvuda, lisaks sõdurite individuaalvarustuse ja relvadega, ka Sõjakooli soomukiga. Väga palju käis kohal algklasside kooliõpilasi.
Kell 15:00 tähistas Tartu Tervishoiu Kõrgkool 8 septembril toimunud Füsioterapeutide päeva üritusega „Füsioteraapia – Liikumine?“   Üritusele registreerus 10 (8 liikmelist) võistkonda. Neist 2 võistkonda olid koolivälised Lennuakadeemia ja Sõjakool. Võisteldi 8 võistlusalal, kus testiti oma teadmisi, prooviti uusi spordialasid ja tegevusi, kasutati mittetraditsioonilisel viisil erinevaid füsioteraapias kasutatavaid vahendeid. Võistluse võitis Sõjakool 3punktilise edumaaga FT16 kursuse ees, III koha saavutas FT15.

 

Õhtusele Tudengirongkäigule oli kogunenud ligi 300 tudengit. Kõigepealt koguneti Tartu Ülikooli spordihoones, kus iga kool sai tükikese IDUS tervituse puzzlest, millele nad kirjutasid oma kooli poolt tervitused tudengitele üle maailma. Seejärel marsiti, tantsu ja lauluga, saateauto järel Raekoja platsi. Seal saadeti Eesti Ülikoolide poolt ühine IDUS päeva tervitus üle kogumaailma. Raekoja platsis tulid isiklikult tudengeid tervitama nii Euroopa Komisjoni spordiüksuse juht Yves Le Lostecque, kui ka EASLi, EUSA ja FISU presidendid Ants Veetõusme, AdamRoczek ja Oleg Matytsin.

IDUS päev Tallinnas

 

Sisekaitseakadeemia korraldas Politsei- ja piirivalveõppuritele politsei discgolfi meistrivõistlused. Päeva lisaboonuseks said akadeemia inimesed Pirita Myfitnessiklubiga tutvuda ja seal tasuta treenida.

Tallinna Tehnikakõrgkooli programmis lõi kaasa ca.100 üliõpilast. Pakuti tasuta võimalust kasutada spordikeskuse jõusaali ja vajadusel treeneri konsultatsiooni. Zumba treeningul osales üliõpilaste hulgas ka palju „rebaseid“. Emotsioon oli positiivne, kuna treening oli paljudele noormeestele esmakordne.

Tallinna Ülikool pakkus oma tudengitele tasuta majasiseseid treeninguid. Päeval sai osa võtta Fitnessboxingu, bodyfiti ja lauatennise treeningutest.

Tallinna Tehnikaülikool korraldas tudengitele erineva suunitlusega rühmatreeninguid. Esindusmeeskonna liikmete eestvedamisel toimusid korvpalli-ja võrkpalli(näidis)treeningud. Tudengid võistlesid sulgpalli ja lauatennise turniiridel. Jõusaalis tutvustavad näidis- ning ringtreeningud

 

Eesti AkadeemilineSpordiliit tänab kõiki osalejaid ja kaaskorraldajaid, kes olid abiks esimesesellelaadse ürituse korraldamisel.

IDUS videotervitus:

https://youtu.be/FgmGdkY1d68